budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Wydatki na utrzymanie dróg są zbyt małe

2011-04-07

Pracodawcy RP zwracają uwagę na rosnący problem związany z niedostatecznym finansowaniem utrzymania i remontów dróg w Polsce.

Mimo ambitnych inwestycji drogowych na poziomie ponad 80 mld zł w latach 2007-2013, poważnym problemem jest degradacja infrastruktury drogowej. Dotyczy to głównie dróg, za które odpowiadają samorządy, jednak również na poziomie krajowym nie jest różowo.

Sytuację ma poprawić przyjęte 22 marca przez Radę Ministrów rozporządzenie w sprawie dróg krajowych lub ich odcinków, na których pobiera się opłatę elektroniczną oraz wysokości stawek opłat elektronicznych. W myśl rozporządzenia, od 1 lipca 2011 r. zacznie obowiązywać opłata elektroniczna za korzystanie z blisko 1600 km dróg zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Opłacie będzie podlegało prawie 600 km autostrad, ponad 550 km dróg ekspresowych oraz ok. 430 km dróg krajowych. Rząd zakłada, iż w 2014 roku system opłaty elektronicznej obejmie blisko 2900 km dróg.

Według szacunków rządu, w okresie 2011-2018 wpływy z opłaty elektronicznej wyniosą 14,2 mld zł, wzbogacając konto Krajowego Funduszu Drogowego, który z kolei finansuje inwestycje drogowe.

Przy utrzymaniu dotychczasowego tempa inwestycji wydaje się jednak, że może zabraknąć pieniędzy na remonty już istniejących dróg. Problem ten w szczególności dotyczy samorządów, które mają na utrzymaniu zdecydowaną większość sieci drogowej. Co prawda istotne znaczenie ma tylko część tych dróg, jednak jednostek samorządu terytorialnego już teraz nie stać na odpowiednie inwestycje w ich utrzymanie. Co więcej - trudno spodziewać się znaczącej poprawy w tej materii. Samorządy są bowiem obarczane przez władze centralne coraz większą liczbą zadań oraz odpowiedzialnością, za którymi nie idą w parze odpowiednie środki finansowe. Najtrudniejsza jest sytuacja powiatów. Ich budżety są relatywnie niewielkie, a mają na utrzymaniu ponad 100 tys. km dróg.

Również na szczeblu krajowym mogą pojawić się problemy. - Wydaje się, że nawet istotne wpływy z opłaty elektronicznej za korzystanie z części dróg krajowych nie pokryją całości wydatków na ich utrzymanie – mówi ekspert Pracodawców RP, Piotr Wołejko. Tymczasem drogi krajowe stanowią szkielet, na którym opiera się nie tylko transport w Polsce, ale też tranzyt Wschód-Zachód. Są one intensywnie użytkowane i odpowiednio szybciej się zużywają. Wymagają więc częstszych prac remontowych i to wykonywanych na bieżąco.

Sprawa wymaga pilnego rozwiązania zarówno na szczeblu centralnym, jak i samorządowym. Drogi stanowią podstawową infrastrukturę, od której zależy aktualny i przyszły wzrost gospodarczy. Dlatego należy zapewnić odpowiednie środki budżetowe nie tylko na budowę nowych, lecz także utrzymanie już istniejących dróg.

Mając na uwadze już istniejące podatki oraz wprowadzaną od 1 lipca opłatę elektroniczną, funduszy na utrzymanie dróg w należytym stanie należy w pierwszym rzędzie szukać w zmniejszeniu strony wydatkowej budżetu państwa. - Jak w większości przypadków, poważne problemy mogą być rozwiązane jedynie poprzez kompleksową reformę finansów publicznych. Musi ona nie tylko zracjonalizować wydatki i wskazać priorytetowe obszary finansowania przez państwo, ale również wzmocnić finansowo samorządy, by mogły we właściwy sposób wykonywać ustawowo nałożone na nie obowiązki – podkreśla Piotr Wołejko.


***

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej (wcześniej Konfederacja Pracodawców Polskich) jest największą i najstarszą organizacją pracodawców w Polsce. Powstała w listopadzie 1989 roku. Reprezentuje ponad 7 000 firm, zatrudniających przeszło 3 000 000 pracowników. 85 proc. z nich to firmy prywatne, 15 proc. należy do Skarbu Państwa. Konfederacja jest uznanym partnerem społecznym w Polsce i w Europie, reprezentuje stronę pracodawców w Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno – Gospodarczych. Prezydentem Pracodawców RP jest Andrzej Malinowski. Z inicjatywy organizacji powstało m.in. Centrum Monitoringu Legislacji – pierwsze w Polsce forum, pozwalające śledzić proces legislacyjny oraz umożliwiające przedsiębiorcom wpływ na kształt i jakość stanowionego prawa (www.cml.pracodawcyrp.pl). Pracodawcy RP powołali również Obserwatorium Regionalnych Rynków Pracy, w ramach którego prowadzony jest wielowymiarowy, rzetelny i systematyczny monitoring regionalnych rynków pracy w Polsce, z uwzględnieniem potrzeb i oczekiwań pracodawców (www.obserwatorium.pracodawcyrp.pl).

źródło: Pracodawcy RP

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

materiały budowlane drogi budowlane architektura

Zobacz także...

Eko trendy w dekoracji wnętrz – na czym polegają i jak je stosować?

2019-11-07

Eko trendy w dekoracji wnętrz – na czym polegają i jak je stosować?

Żyjemy w naprawdę ciekawych czasach dla designu. Równolegle obowiązują różne tendencje, z których każdy może wybrać coś dla siebie. Od kilku sezonów niezmiernie popularne są style skandynawskie, które w ostatnim czasie zyskały silnych konkurentów w postaci art déco oraz pochodnych boho, w tym stylu globalnego nomady, gromadzącego pamiątki i artefakty z różnych zakątków świata. więcej...

Sprzęt budowlany

2019-01-31

Sprzęt budowlany

Sprzęt budowlany oznacza urządzenia używany do budowy czegokolwiek. Jak mały dom do wielopiętrowego budynku, czy też przykładowo budowy dróg. Aby wykonać przykładowo wielopiętrowy budynek, potrzebny jest ciężki sprzęt budowlany. więcej...

Kobieta kontra remont

2017-04-27

Kobieta kontra remont

Kolory ścian przytłaczają, zarysowana podłoga przypomina o konieczności wymiany, a przypadkowe meble utrudniają poruszanie się po sypialni? Bez obaw – remont mieszkania to dla kobiet robótki ręczne XXI wieku. Wystarczy pomysł, cierpliwość i trochę wolnego czasu. więcej...

Okna najcieplejsze z ciepłych

2017-01-20

Okna najcieplejsze z ciepłych

Kiedy za oknami panuje zimowa aura, a słupek rtęci na termometrze wciąż spada, warto zadbać o to, by w naszych domach i mieszkaniach panowała temperatura optymalna. Najskuteczniejszą receptą na ograniczenie strat ciepła i minimalizację wydatków na ogrzewanie jest montaż ciepłych okien. Właśnie takie oferuje firma MS więcej niż OKNA. Oto jej dwie najcieplejsze propozycje. więcej...

Zielone certyfikaty w polskim budownictwie

2016-10-26

Zielone certyfikaty w polskim budownictwie

Popularność zielonego budownictwa w naszym kraju z roku na rok rośnie wśród inwestorów i najemców budynków. W 2016 roku liczba obiektów, którym przyznano certyfikaty budownictwa ekologicznego wzrosła o 32 proc. według raportu przygotowanego przez Polskie Stowarzyszenie Budownictwa Ekologicznego. Wskazuje to na ogromny potencjał dla ekologicznych i przyjaznych dla społeczeństwa rozwiązań budowlanych. więcej...