Czerwona, grafitowa czy może sosnowa, celtycka czy karpiówka? Paleta barw i modeli dachówek, jakimi możemy pokryć dach jest ogromna. Podpowiadamy, jakimi kryteriami warto kierować się podczas wyboru.

Wolność wyboru barwy (nie)ograniczona?

 Jeżeli marzy nam się zielona lub antracytowa dachówka, warto jeszcze przed zakupem działki zapoznać się z gminnym planem zagospodarowania przestrzennego, gdyż zdarza się, że zarówno kształt dachu jak i kolor pokrycia są z góry narzucone. Jeśli gmina takiego planu nie posiada, należy złożyć wniosek w urzędzie gminy lub miasta o wydanie decyzji o warunkach zabudowy. Wprawdzie tylko plan zagospodarowania może formalnie ograniczyć wybór niespotykanego koloru, ale również warto się kierować wyczuciem estetycznym i rozsądkiem. Czy na pewno chcemy wyróżniać się zieloną dachówką w otoczeniu kasztanowych i miedzianych dachów? Warto zwrócić uwagę nie tylko na otoczenie domu, ale również dopasować kolor i model dachówki do stylu architektonicznego domu oraz koloru elewacji czy okien.

Warto również pamiętać, że wybór koloru to nie tylko kwestia estetyczna, może on mieć również wpływ np. na temperaturę na poddaszu. Powszechnie wiadomo, że ciemne kolory bardziej absorbują światło, dokładnie tak samo działają ciemne pokrycia – mówi SUPERDEKARZ Jacek Święty z firmy ISO-BAU sc. – Dlatego, jeżeli zdecydujemy się na czarne dachówki, powinniśmy szczególnie zadbać o termoizolację dachu. Dobrym rozwiązaniem jest również zastosowanie membrany DIVOROLL CLIMA+ S firmy BRAAS odbijającej promieniowanie słoneczne.

Modele pod lupą

Wybór modelu najlepiej zacząć od określenia kilku podstawowych właściwości dachówki. Czy ma być betonowa czy ceramiczna, płaska czy „esówka”, drobna karpiówka czy znacznie większy Turmalin? Każdy z modeli nadaje domu inny charakter i będzie pasował do innego stylu architektonicznego.

  • Betonowa czy Ceramiczna

Tutaj główną różnicą jest sposób wytwarzania oraz cena dachówki. Sposób montażu, wytrzymałość oraz wygląd są porównywalne. Dotychczas można było zauważyć różnicę w gładkości – mówi SUPERDEKARZ. – W tej chwili dachówki betonowe BRAAS pokryte są warstwą uszlachetniającą, która nie tylko wygładza powierzchnie dachówki, ale również dodatkowo zabezpiecza przed czynnikami atmosferycznymi. Plusem przemawiającym na korzyść dachówek ceramicznych jest większy wybór z palety kolorów. Możemy wybierać spośród takich kolorów jak: bukowy, sosnowy, antracytowy, łupkowy, jasnoszary czy czarny kryształ. Podczas gdy wśród dachówek betonowych nadal przeważają kolory takie kolory jak ceglane, brązowe, grafity i czernie.

  • Płaska czy esówka

Dachówki płaskie, czyli ceramiczna karpiówka Opal , Turmalin, Smaragd lub betonowy Tegalit czy Reviva nadają dachom oryginalny i ciekawy wygląd. Dachówki Opal i Reviva wyjątkowo podkreślają zabytkowy charakter budynków, dlatego najczęściej są wybierane podczas renowacji budynków. Smargad jest dachówką dla indywidualistów, jego nietypowa rombowa forma nadaje budynkowi wyszukanego, indywidualnego charakteru przypominającego efekt pokrycia łupkami. Z kolei Turmalin i Tegalit idealnie sprawdzą się w nowoczesnych, symetrycznych projektach, tworząc prostą, dynamiczną strukturę dachu. Płaskie dachówki najlepiej stosować na dachach o dużym stopniu nachylenia połaci – radzi Jacek Święty. – Mają one płytsze zamki, przez co są mniej odporne na działanie słupa wody. Producenci wyraźnie określają minimalny kąt nachylenia połaci, na jakim jest możliwe położenie danego modelu dachówki, należy tych zaleceń dokładnie przestrzegać, aby nie mieć później problemów z wilgocią na poddaszu. W przypadku kiedy kąt nachylenia połaci jest mniejszy, możemy zastosować szczelną warstwę wstępnego krycia, np. papę lub wybrać dachówki, które można montować na połaciach o mniejszym kącie pochylenia. Wśród popularnych „esówek” paleta modeli jest spora zarówno jeżeli chodzi o dachówki betonowe jak i ceramiczne. Najpopularniejsze są te z gładką linią Celtycka oraz Bałtycka, ale warto również przyjrzeć się takim modelom jak Granat lub Topas, które dodadzą dachowi „pazura”. W lipcu paleta modeli zostanie przez Braasa poszerzona o nowość – dachówkę Amber .

  • Mała czy duża

Im bardziej fantazyjny dach, z dużą ilością płaszczyzn czy lukarn, tym lepiej sprawdzi się karpiówka. Im mniejszy format dachówki, tym mniej konieczności docinania podczas budowy skomplikowanego dachu – mówi Jacek Święty – Dachówki w większym formacie znacznie lepiej sprawdzą się na dużych powierzchniach. Oczywiście, im mniejsza dachówka, tym więcej wymaga pracy i dokładności. Trzeba o tym pamiętać podczas zatrudniania ekipy dekarskiej. W przypadku karpiówki każde niedociągnięcie jest niemalże widoczne gołym okiem, dlatego trzeba starannie dobrać wykonawcę – radzi SUPERDEKARZ. Dobra jakość dachówki, materiały wykończeniowe oraz wykonawstwo są priorytetami, niezależnie od tego jaki model czy kolor wybierzemy. Dlatego zarówno w jednym jak i w drugim przypadku warto dokonywać wyboru w oparciu o sprawdzone rekomendacje i nie kierować się ceną, gdyż wszelkie oszczędności możemy boleśnie odczuć, gdy okaże się że dach zacznie przeciekać lub porastać mchem.

O programie SUPERDEKARZ
Program i portal www.superdekarz.pl działa od maja 2009, skupiając ponad 800 dekarzy z całej Polski. Poprzez udział w programie dekarze mogą doskonalić swoje umiejętności praktyczne, zdobywać wiedzę o nowościach technologicznych oraz śledzić na bieżąco wydarzenia w branży dekarskiej. Dekarze rywalizują w ramach programu o tytuł i statuetkę SUPERDEKARZA regionu, SUPERDEKARZA roku oraz jedno ze stu miejsc na wielkiej Gali Finałowej. Zarejestrowani na portalu dekarze najszybciej dowiadują się o nowościach rynkowych marki Braas, mogą też uczestniczyć w specjalnie dla nich przygotowanych promocjach i szkoleniach. SUPERDEKARZ, poza wymiarem zawodowym, to również forma zabawy – okazja do zdobycia wielu atrakcyjnych nagród oraz możliwość uczestniczenia w imprezach organizowanych przez firmę BRAAS.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *