Różnice między klimatyzacją a wentylacją

Pojęcia „klimatyzacja” i „wentylacja” wydają się brzmieć podobnie, gdyż w potocznym użyciu błędnie stosuje się je naprzemiennie, jednakże nie oznaczają one tego samego. Jednakże obecnie na rynku dostępne są kompaktowe urządzenia łączące w sobie obie te funkcje. Klimatyzacja w Polsce jest kojarzona głównie jako opcjonalny dodatek do samochodów bądź wyposażenie ekskluzywnych apartamentów.


Wśród użytkowników prywatnych nie jest jeszcze rozpowszechniona do tego stopnia co, np. w USA. Urządzenia klimatyzacyjne i wentylacyjne są niezbędne w pomieszczeniach magazynowych i halach produkcyjnych przemysłu związanego choćby z przetwórstwem żywności, farmaceutyką i elektroniką, gdzie określony mikroklimat niezbędny jest dla właściwego przebiegu procesów technologicznych oraz przechowywania wyrobów. Chętnie znajdują również odbiorców wśród instytucji użyteczności publicznej, a także firm prywatnych. Bez sprawnego i spełniającego określone wymogi systemu wentylacyjnego nie obędą się także lokale gastronomiczne. Coraz częściej jednak zarówno wentylatory jak i klimatyzatory cieszą się popularnością wśród nabywców indywidualnych. Polacy także coraz częściej dostrzegają zalety klimatyzacji i wentylacji, takie jak czystsze i odpowiednio nawilżone powietrze oraz komfort cieplny pomieszczeń. Rozmaite warianty systemów klimatyzacyjno-wentylacyjnych prezentowane są na ekowent-wentylacja.com.pl. Warto wiedzieć, czym różnią się oba te procesy aby dokonać wyboru takiego urządzenia, które będzie spełniało nasze specyficzne kryteria. 

Wentylacja to przepływ powietrza w pomieszczeniach, która zapewnia jego wymianę na świeże. Wentylator transportuje powietrze do wnętrza pomieszczenia, bądź odwrotnie – odprowadza je na zewnątrz. Systemy wentylacyjne są więc urządzeniami dużo bardziej uproszczonymi technicznie. Klimatyzacja jest natomiast procesem, który poprzez wymianę powietrza w pomieszczeniu utrzymuje w nim pożądany przedział temperatur (chłodzenie lub ogrzewanie) oraz wilgotności powietrza. Czyli w jej wypadku wymianie podlega powietrze, utrzymywana zaś jest odpowiednia temperatura i wilgotność. Podstawowy klimatyzator ma budowę nieco przypominającą lodówkę. Składa się ze sprężarki, parownika oraz skraplacza oraz dwóch wentylatorów, które odpowiedzialne są za przepływ powietrza wokół układu wymienników. Nośnik wymiany ciepła cyrkuluje pomiędzy parownikiem i skraplaczem. W tym pierwszym pochłania ciepło z otoczenia, kierując je do sprężarki gdzie gaz zamieniany jest w ciecz i do skraplacza gdzie ciepło jest oddawane. Następnie nośnik wymiany ciepła przechodzi przez zawór rozprężny, gdzie traci temperaturę i schłodzony wraca do parownika. Walorem klimatyzatorów jest możliwość chłodzenia powietrza w gorące dni, zimą zaś mogą je ogrzewać. Mylne jest więc przekonanie, że są to urządzenia znajdujące zastosowanie jedynie podczas upałów. Dodatkową zaletą działania klimatyzatorów jest także oczyszczanie powietrza, gdyż posiadają one filtry, które mają zdolność pochłaniania kurzu, pyłów bądź dymu. Z nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie klimatyzatorów można zapoznać się tutaj: ekowent-wentylacja.com.pl. Obecnie na rynku dostępne są także urządzenia modułowe, które łączą w sobie funkcje klimatyzatora i wentylatora.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *