W latach 50. i 60. ubiegłego stulecia wizerunki amerykańskich kuchni były obiektem westchnień wielu europejskich pań domu, wyznacznikiem nowoczesności i elegancji. Jakie elementy składają się na styl retro i jak przemycić go do własnej kuchni?

Im dalej jesteśmy od danej epoki, tym większy sentyment w nas budzi i tym chętniej przenosimy jej elementy do współczesnych nam wnętrz. Bardzo popularny w ostatnich kilku sezonach styl retro to przede wszystkim amerykańskie lata 50. i 60. XX wieku. Nie musimy aranżować naszej kuchni w stu procentach w stylu vintage. By uzyskać odpowiedni efekt, czasem wystarczy zmienić jedną rzecz, która nada charakteru całości.


Od pasteli po intensywny turkus

Dobierając kolorystykę ścian i wyposażenia do kuchni w stylu retro, inspiracji szukać możemy na starych plakatach reklamowych z lat 50. i 60. Uśmiechnięte, zawsze nienagannie ubrane i uczesane amerykańskie gospodynie domowe prezentują na nich swoje nowoczesne, piękne kuchnie. Dominują biel, czerń i cała paleta pasteli. Wprowadzając styl retro, ściany malujemy na biało, ewentualnie łączymy biel z czernią, na przykład w formie płytek kuchennych – wzór szachownicy był charakterystyczny dla wnętrz domowych połowy XX wieku. Kolor mebli i urządzeń AGD to koniecznie wszelkie odmiany pasteli: mięta, beż, pudrowy róż, rozmyte żółcie. Chcąc zaakcentować konkretny element wystroju wnętrza – lodówkę, fronty mebli czy choćby toster – wprowadzamy kolor mocniejszy, wyrazisty: rubin, fuksję, bordo albo turkus.

Meble i materiały

W latach 50. najważniejsza była funkcjonalność, szła ona jednak w parze z nowoczesnością i komfortem użytkowania. Krzesła miały być wygodne, dopasowane do ciała, blaty stołów mocne. Szafki, możliwie lakierowane, błyszczące, stały na metalowych, lekko zaokrąglonych nóżkach, przez co wydawały się wyższe, bardziej eleganckie. Meblom, podobnie jak urządzeniom AGD, nadawano kształty opływowe, aerodynamiczne. Projekty kuchni lat 50. i 60. nie przewidywały ostrych krawędzi ani kanciastych frontów szafek. Ważne były poziome, chromowane uchwyty oraz gałki. Jeśli aranżując swoją kuchnię w stylu retro, nie chcemy wymieniać całych mebli, warto zastanowić się nad wymianą właśnie uchwytów – detale odgrywają w stylizacji ogromną rolę.

Wśród materiałów charakterystycznych dla połowy XX wieku dominowały zdecydowanie tworzywa sztuczne, w szczególności poliester wzmocniony włóknem szklanym – wyrabiano z niego między innymi krzesła. Ponieważ modne było wszystko to, co się błyszczy, w aranżacji stawiano zdecydowanie na powierzchnie lakierowane. Z tego też powodu na podłogach królowało linoleum.

Stylizowane AGD

Zdecydowanie najbardziej charakterystyczne dla stylizacji vintage są lodówki wolnostojące. Oczywiście starej lodówki nie kupimy, a nawet gdyby nam się udało, jej sprawność byłaby mocno wątpliwa. Trend jednak zauważyli producenci AGD. Obecnie na rynku znaleźć można całe linie produktów wzorowanych na amerykańskim designie lat 50. i 60. Urządzenia w stylu retro to nie tylko chłodziarki czy zamrażarki, ale również wolnostojące zmywarki do naczyń, piekarniki elektryczne z czyszczeniem parowym lub funkcją mikrofali, czajniki elektryczne, tostery, roboty kuchenne. Gdy dobrze poszukamy, uda nam się znaleźć również ekspres do kawy do zabudowy, którego elementy zewnętrzne, takie jak gałki, stylizowane będą na barwne lata 50. Urządzenia te są idealnym połączeniem współczesnej funkcjonalności z pożądanym designem lat minionych.

Urządzając kuchnię w stylu retro, z powodzeniem możemy zamontować w niej wyspę, pamiętać musimy jednak o dwóch rzeczach. Po pierwsze sprawdźmy, czy wymiary naszej kuchni są odpowiednie dla ustawienia w niej wyspy – warto poszukać tego typu porad np. w serwisie Zmieniamy Miasto Po drugie wyspa musi przywodzić na myśl lata 50. lub 60. Jak tego dokonać? Na przykład wbudowując w blat wyspy palniki gazowe, które w tamtych latach były bardzo modne, albo wyposażając wyspę w szuflady i szafki o krawędziach owalnych, koniecznie z małymi, połyskującymi gałkami. Efekt retro uzyskamy też za pomocą koloru, na przykład beżowego, lub gładkiego, błyszczącego blatu.

Dodatki

Stylizowane dodatki koniecznie powinny być ze szkła, plastiku lub metalu. Przestrzeń jadalnianą podkreślimy zawieszając nad stołem dużą, przysadzistą wręcz lampę. W miejscu widocznym, na przykład na blacie kuchennym, obowiązkowo powinien znaleźć się chromowany toster, o odcieniu metalicznym lub w kolorze mięty, pudrowego różu czy beżu – dobór koloru uzależniamy od kolorystyki reszty kuchni. Jako dodatki fantastycznie sprawdzą się szklane słoiki na cukierki lub przyprawy, emaliowane pojemniki, butelki z syfonem lub stary zegar ze wskazówkami zawieszony na ścianie. Nie możemy też zapomnieć o brytfannach do pieczenia w różnych kształtach i rozmiarach. Ciekawym rozwiązaniem w aranżacji retro mogą być stare plakaty reklamowe i metalowe tablice magnetyczne.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *