budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Raport Wynajem.pl: Rynek wynajmu mieszkań. Sierpień 2009

2009-09-12

Trwa gorące poszukiwanie mieszkań

Im bliżej inauguracji roku akademickiego, tym goręcej na rynku wynajmu mieszkań. Widać to w szczególności w najbardziej popularnych miastach akademickich: Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu czy Gdańsku. Trzeba liczyć się z coraz mniejszą liczbą atrakcyjnych ofert, a także z tym, że czynsze są już nieco wyższe niż w czerwcu. Nieznaczny wzrost czynszów jest nieunikniony pod koniec wakacji, ale ogólnie można powiedzieć, że sytuacja w porównaniu z ubiegłym rokiem uspokoiła się.

Z raportu Wynajem.pl wynika, że w Warszawie za wynajęcie mkw. mieszkania średnio trzeba było zapłacić w sierpniu 48 PLN, we Wrocławiu 38 PLN, w Krakowie 35 PLN, a w Trójmieście 38 PLN. Nadal najtaniej jest w Poznaniu, gdzie średnio na wynajem mkw. mieszkania trzeba przeznaczyć 33 PLN.

 

Warszawa

Średnia cena mkw. mieszkania na wynajem systematycznie wzrasta od początku wakacji. Jeszcze w czerwcu wynosiła 46 PLN, a w sierpniu już 48 PLN. Za wynajęcie 50-metrowego mieszkania musimy więc zapłacić średnio 2400 PLN, a więc o 50 PLN więcej niż w lipcu i o 100 PLN więcej niż w czerwcu. Ponad 40% ofert dotyczy mieszkań o czynszu do 2500 PLN. Niemało jest też lokali z przedziału 2500-3000 PLN (21%). W porównaniu z innymi miastami stosunkowo dużo jest mieszkań, za które trzeba zapłacić powyżej 4500 PLN (14%). W innych miastach udział tych lokali jest znikomy.

 

Kraków

Średni czynsz ofertowy 50-metrowego lokalu w stolicy Małopolski wyniósł w sierpniu 1750 PLN, co daje 35 PLN za mkw., a więc jest taki sam jak w lipcu, jednak wyższy o 50 PLN niż w czerwcu. W Krakowie bardzo dużym udziałem charakteryzują się mieszkania z pierwszego przedziału cenowego (<2000 PLN) – stanowią one prawie 59% wszystkich oferowanych mieszkań na krakowskim rynku wynajmu. Dwucyfrowy, choć zdecydowanie mniejszy, udział dotyczy także lokali o czynszu 2000-2500 PLN (19%). Pozostałe przedziały nie odgrywają większego znaczenia.

 

Wrocław

W sierpniu średnia cena metra kwadratowego wyniosła 38 PLN i osiągnęła taki sam poziom, jak w lipcu. Na wynajęcie 50-metrowego mieszkania średnio trzeba przeznaczyć 1900 PLN. Największą część oferty stanowią mieszkania o czynszu niższym niż 2000 PLN, ale udział ten nie jest już tak duży jak w Krakowie (38%). Dużą część lokali można także wynająć za 2000-2500 PLN (26%). Dwucyfrowy udział dotyczy jeszcze mieszkań z przedziału cenowego 2500-3000 PLN.

 

Poznań

W Poznaniu wynajęcie 50-metrowego mieszkania kosztuje średnio 1650 PLN, co daje 33 PLN za mkw. lokalu. Stolica Wielkopolski jest najtańsza ze wszystkich analizowanych miast. Z ofert zgromadzonych w portalu Wynajem.pl wynika, że w Poznaniu bardzo łatwo jest wynająć mieszkanie w pierwszym przedziale cenowym (poniżej 2000 PLN). Udział tych mieszkań jest dominujący i wynosi 72%.

 

Trójmiasto

Czynsze ofertowe w Trójmieście w ostatnim czasie uległy lekkim wahaniom. W czerwcu cena mkw. mieszkania na wynajem osiągnęła wartość 34 PLN, w lipcu 35 PLN, a w sierpniu już 38 PLN (za sprawą Gdańska, w którym czynsze w ostatnim miesiącu gwałtownie wzrosły). Za wynajem 50-metrowego lokalu w Trójmieście średnio trzeba zapłacić 1900 PLN, a więc o 150 PLN więcej niż w poprzednim miesiącu. Najtaniej jest w Gdyni (średni czynsz 50–metrowego mieszkania wynosi 1650 PLN), a najdrożej w Sopocie (średni czynsz 2150 PLN). W Trójmieście przeważają mieszkania, za które trzeba zapłacić poniżej 2000 PLN (45% ogółu lokali mieszkalnych przeznaczonych na wynajem).

 

Czynsze w dalszym ciągu są zbyt wysokie dla osób pracujących, a co dopiero dla studentów. Bardzo często zmuszeni są oni do podjęcia pracy, by choć częściowo odciążyć budżet rodziców. Tym samym rezygnują poniekąd z prawdziwego studenckiego życia. Ciężki orzech do zgryzienia mają zwłaszcza studenci I roku. Nie znają jeszcze miasta, uczelni i różnych zwyczajów. Do tego wszystkiego już na starcie przekonują się, jak kosztowne jest studiowanie z dala od domu. Za mieszkanie (akademik, stancję) w ostatnim czasie trzeba dużo zapłacić. A jest to przecież nieunikniony wydatek. Daleko nam więc jeszcze do normalizacji sytuacji.

 

Analizę przygotowała

Małgorzata Kędzierska-Urbaniak

Analityk Rynku Nieruchomości Wynajem.pl

 

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

warszawa kraków wrocław poznań gdańsk mieszkanie do wynajmu cena wynajmu wynajem mieszkań

Zobacz także...

Znajdź wymarzone miejsce do życia

2016-05-09

Znajdź wymarzone miejsce do życia

Wynajmowane czy kupione, małe czy duże, nowoczesne czy z tradycją – miejsce, w którym mieszkamy jest „naszym” domem. To tam wracamy po pracy, odpoczywamy, uczymy, spędzamy czas z najbliższymi. Nie zatem dziwnego, że wybór tego najlepszego wymaga dokładnych poszukiwań. Z pomocą przychodzą kompleksowe portale, na których znajdziemy bogatą ofertę mieszkań, domów czy działek. więcej...