Porady budowlane: Dekoracyjna kostka brukowa i jej wykorzystanie

Kostka brukowa wielu osobom kojarzy się przede wszystkim z dziewiętnastowiecznymi ulicami polskich miast. Wtedy była ona głównym materiałem wykorzystywanym do wykładania dróg. Obecnie już tylko w niektórych, mało używanych miejscach pojawia się ona jako powierzchnia tras. Natomiast bardziej dopracowane, dekoracyjne wersje kostki brukowej wielokrotnie sprawdzają się, jako materiały budowlane do tworzenia podjazdów do budynków bądź ścieżek turystycznych czy rowerowych.

W zależności od konkretnego typu, kostka brukowa może mieć odmienne kształty, wielkości, a także inne barwy. Najczęściej spotykane są kostki szare oraz czerwone. Perfekcyjnie nadają się one do wyłożenia chodników, placów czy też wspomnianych wcześniej podjazdów i innych, utwardzonych fragmentów podwórza wokół domu. Poza kostkami formą nieco przypominającymi prawdziwą kość, bruk może również występować w postaci bloków prostokątnych, kwadratowych, w tym również podłużnych, służących głównie jako krawężniki i wykończenia. Ponadto, znana jest kostka w kształcie rombu i różnych wielokątów.

Bogata oferta kostek brukowych pozwala na rożne możliwości jej kompozycji – w marketach budowlanych możemy kupić kostki o przeróżnych wzorach i barwach, dzięki czemu w fantazyjny sposób możemy upiększyć na przykład taras czy podwórko.

Poza podwórkami, placami publicznymi oraz chodnikami, dekoracyjna kostka brukowa znajduje również zastosowanie przy pokrywaniu terenów osiedlowych. Jest dobra tam, gdzie ruch samochodowy jest zakazany bądź ograniczony. Np. płyta chodnikowa nadaje się do wyłożenia alejek parkowych, dróg zakładowych, ale i fragmentów skwerów, a także skate-parków, wesołych miasteczek i innych ogrodzonych obiektów publicznych.

grafika: sxc.hu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *