budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych?

2020-09-18

Zbiorniki ciśnieniowe wykorzystywane są zazwyczaj w instalacjach pneumatycznych oraz wielu różnych gałęziach przemysłu. Te funkcjonalne urządzenia charakteryzują się bardzo szerokim zakresem działania. Podpowiadamy, jakie są rodzaje zbiorników ciśnieniowych oraz w jaki sposób mogą one być stosowane.

Zbiorniki ciśnieniowe - do czego służą i czym są?

Zbiorniki ciśnieniowe to urządzenia, które służą do przechowywania sprężonego powietrza. Dodatkowo mają one także udział w schładzaniu instalacji oraz utrzymywaniu w nich odpowiedniego poziomu ciśnienia. Ich montaż ma niebagatelne znaczenie w prawidłowym eksploatowaniu instalacji. Bardzo kompleksowo współpracują one z wieloma innymi urządzeniami, które mają moc regulowania ich pracy. Cały ten sprzęt powinien być dobrze dopasowany do zbiornika, o czym dokładnie stanowią Przepisy Dozoru Technicznego.

 

 

 

Rodzaje zbiorników ciśnieniowych

Zbiorniki ciśnieniowe występują w kilku różnych rodzajach. Można wymienić tak zwany zbiornik główny, który bardzo często możemy spotkać także pod określeniem "mokry". Najczęściej znajduje się on w pomieszczeniach ze sprężarką. Służy on przede wszystkim do magazynowania powietrza oraz do sterowania pracą sprężarki.

Innym rozwiązaniem są zbiorniki pomocnicze nazywane niekiedy "suchymi". Te najczęściej możemy znaleźć w okolicach punktów, w których zachodzi zapotrzebowanie na relatywnie duże i zmienne ilości sprężonego powietrza. Zbiorniki suche zapewniają stały dostęp sprężonego powietrza i umożliwiają ciągłą pracę urządzenia. Zbiorniki pomocnicze muszą charakteryzować się odpowiednią pojemnością. W momencie, w którym dostęp do sprężonego powietrza zostaje ograniczony, może to mieć negatywny wpływ na pracę całego systemu. W takim wypadku praca filtra może zostać bardzo poważne zaburzona.

Do czego stosuje się zbiorniki ciśnieniowe?

Wiele osób z pewnością zastanawia się, jaka dokładnie jest praktyczna rola zbiorników ciśnieniowych. W istocie jest ono bardzo szerokie, a tego typu urządzenia wykorzystywane są w wielu gałęziach przemysłu.

Najważniejszym i jednocześnie najbardziej oczywistym sposobem wykorzystywania zbiorników ciśnieniowych jest przechowywanie w nich sprężonego powietrza. W niektórych branżach zapotrzebowanie na nie jest bardzo wysokie, a do jego prawidłowego magazynowania potrzebne są właśnie odpowiednio przygotowane zbiorniki ciśnieniowe. Urządzenia te można stosować w momencie, kiedy są one ustawione zarówno pionowo, jak i poziomo. Zbiorniki ciśnieniowe mogą spełniać zapotrzebowanie sprężarki a niekiedy nawet całego systemu i instalacji.

Bardzo istotną rolą zbiorników jest także stabilizowanie ciśnienia w sieci. Wykorzystuje się je w tej formie szczególnie tam, gdzie zapotrzebowanie na nie bywa zmienne.

Zbiorniki ciśnieniowe najczęściej wykonywane są najczęściej ze stali nierdzewnej lub stali węglowej. Właśnie dlatego są to urządzenia niesamowicie trwałe, które z powodzeniem można stosować w różnych gałęziach przemysłu. Koszta ich zakup różnią się ze sobą ze względu na wiele różnych kwestii.

Artykuł powstał we współpracy merytorycznej z https://www.komnino.com.pl/pl/

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

zbiorniki urządzenia

Zobacz także...

Lasery budowlane i ich wykorzystanie w budownictwie

2021-09-08

Lasery budowlane i ich wykorzystanie w budownictwie

Przy wykonywaniu prac budowlanych i remontowych, ogromne znaczenie ma dokonywanie pomiarów. więcej...

W jakie czujniki są wyposażone zbiorniki na paliwa?

2020-10-26

W jakie czujniki są wyposażone zbiorniki na paliwa?

Zbiorniki dwupłaszczowe na paliwo zapewniają bezpieczne przechowywanie i dłuższą trwałość cieczy. Magazynowane paliwa odbywa się w powłoce wewnętrznej. więcej...

Sprawdzamy elektronarzędzia marki Festool

2020-08-20

Sprawdzamy elektronarzędzia marki Festool

Elektronarzędzia są to urządzenia zasilane prądem elektrycznym. Obecnie wiele modeli posiada wbudowane akumulatory. więcej...

Profesjonalne narzędzia do nitowania ułatwią i przyspieszą pracę

2019-11-25

Profesjonalne narzędzia do nitowania ułatwią i przyspieszą pracę

Nitownica to urządzenie, na które coraz częściej poza firmami decydują się amatorzy wykonujący prace majsterkowe w swoich przydomowych warsztatach. Na co zwrócić uwagę przed jej kupnem i do czego tak naprawdę służy? więcej...

Zbiornik buforowy Noel - ciepła woda niskim kosztem

2019-06-19

Zbiornik buforowy Noel - ciepła woda niskim kosztem

Zbiorniki buforowe Noel powstały w rezultacie wieloletnich badań i innowacji wprowadzanych do kolejnych rozwiązań. Dzięki naszemu zaangażowaniu oraz uważnemu wsłuchiwaniu się w potrzeby Klientów, możemy dziś zaoferować produkt, który stanowi połączenie akumulatora energii cieplnej z wydajnym systemem dostarczania ciepłej wody bieżącej w potrzebnych ilościach. więcej...