budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Jak zimą dbać o części do koparek?

2016-01-07

Zima nie jest najlepszym czasem na prace budowlane, gdyż utrudniają je panujące wówczas warunki atmosferyczne: częste opady, duża wilgotność, silny wiatr oraz wahania temperatur. W tym roku pogoda sprzyja jednak branży budowlanej, gdyż śniegu oraz mrozu póki co nie widać. Nie oznacza to, że niskie temperatury oraz biały puch w końcu nie zaatakują części do koparek, więc trzeba o nie odpowiednio zadbać.Okres zimowy jest zwykle dużo bardziej wymagający dla maszyn budowlanych niż letni. W tym czasie na znaczeniu zyskuje wymiana oleju, systematyczne sprawdzanie szczelności układu chłodzenia z wymianą płynu oraz ocenianie stanu hydrauliki. Te zabiegi oraz odpowiednia konserwacja części do koparek pozwalają jednak zmniejszyć ryzyko wystąpienia awarii.


Części do koparek - konserwacja

Jeśli zależy nam na utrzymaniu maszyny w dobrej kondycji, musimy zadbać o kilka podstawowych spraw. W okresie zimowym szczególnej roli nabiera prawidłowa pielęgnacja układu hydraulicznego – należy regularnie sprawdzać jego czystość, szukać niepożądanych elementów w filtrach, a także wymienić olej na zimowy i dbać o jego prawidłowy poziom. Ponadto codziennie po zakończeniu pracy powinniśmy wypłukać zbiornik na roztwór roboczy i pompę ok. 10 litrami ciepłej czystej wody, gdyż resztki roztworu roboczego lub brudnej wody mogą po zamarznięciu poważnie uszkodzić ekstraktor lub narzędzia. Zimą warto również zadbać o wymianę płynu chłodniczego. Niektórzy operatorzy maszyn budowlanych mają w zwyczaju uzupełnianie poziomu płynu w chłodnicy wodą, ale w okresie zimowym może się to okazać zabójcze dla silnika, gdyż chłodnica zalana wodą nie ma absolutnie żadnych szans w starciu z mrozem i może doprowadzić do awarii całego silnika.

Raz w tygodniu zaleca się skontrolowanie wnętrza maszyny i stanu poszczególnych części elektrycznych oraz połączeń w zbiornikach. Należy upewnić się, że nie ma żadnych śladów przecieków lub zawilgoceń, a wszystkie kable znajdują się na swoich miejscach.

O co zadbać szczególnie?

W okresie zimowym warto zadbać o odpowiednie przechowywanie maszyn budowlanych w ocieplonym magazynie. Jest to szczególnie istotne w przypadku części do koparek, które wyposażone są w elementy wykonane z brązu. Troski wymaga również akumulator, który często najlepiej po prostu wymontować w tym czasie z nieeksploatowanej maszyny. Jeżeli maszyna ma zimą jednak pracować, to warto skontrolować stan zużycia elektrolitu i w razie potrzeby wymienić akumulator, gdyż to on odpowiada za odpalanie maszyny budowlanej.

Minusowe temperatury to główny wróg części do koparek oraz wszelkich urządzeń przeznaczonych do pracy w terenie lub składowanych na zewnątrz. Być może nadchodząca zimna okaże się stosunkowo łagodna, ale mimo wszystko lepiej się na nią odpowiednio przygotować – prawidłowa konserwacja maszyny oznacza bowiem jej mniejszą awaryjność i tym samym spore oszczędności.


 

Artykuł opublikowany dzięki PowersPartner.pl
Powers Partner Sp. z o.o. specjalizującej się w serwisie i sprzedaży części zamiennych do maszyn budowlanych. Firma oferuje części nowe i używane do Volvo, CAT, JCB, Komatsu i innych.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

maszyny WP części do koparek. koparki

Zobacz także...

Czym są i kiedy stosuje się usługi dźwigowe?

2020-12-23

Czym są i kiedy stosuje się usługi dźwigowe?

Dźwig bywa niezastąpiony w przeróżnych sytuacjach. Obecnie trudno wyobrazić sobie sprawną realizację prac budowlanych, remontowych, montażowych, czy transportowych bez udziału tego typu maszyny. Wszędzie tam, gdzie trzeba ponieść i przemieścić wielki obiekt w inne miejsce lub na inną wysokość, dźwig to po prostu konieczność. Dla realizacji konkretnych robót nie musisz kupować sprzętu. Obecnie całkiem opłacalnym rozwiązaniem jest jego wynajem lub skorzystanie z kompleksowych usług dźwigowych dostarczanych przez zewnętrzną firmę. Co warto wiedzieć w tym zakresie? więcej...

Zadbaj o swoje maszyny budowlane

2020-10-30

Zadbaj o swoje maszyny budowlane

Maszyny budowlane, określane często mianem sprzętu ciężkiego, zbudowane są z wielu elementów i podzespołów. więcej...

Traktorki ogrodowe są niezastapione w dużym ogrodzie

2020-06-02

Traktorki ogrodowe są niezastapione w dużym ogrodzie

Traktorek ogrodowy został zaprojektowany tak, aby ułatwić pracę w dużym ogrodzie. Należy pamiętać, że ten sprzęt jest narzędziem, które automatyzuje takie prace jak: koszenia trawników, sprzątanie terenu, a nawet odśnieżanie. Można wyciągnąć prosty wniosek, że traktorek ogrodowy jest wyposażeniem uniwersalnym. więcej...

Dlaczego powinieneś wybrać synchroniczną prasę krawędziową CNC?

2019-11-26

Dlaczego powinieneś wybrać synchroniczną prasę krawędziową CNC?

Dzięki zaawansowanej technologii zastosowanej przy produkcji wielu modeli hydraulicznej prasy krawędziowej CNC przydaje się ona w takich branżach jak przemysł samochodowy, metalowy, produkcja tworzyw sztucznych, przemysł drzewny itp. Wysoka precyzja, którą można uzyskać, korzystając z tego sprzętu i szybki proces produkcji przy opłacalnej inwestycji to tylko niektóre inne cechy, które podkreślają wyjątkowy charakter tej maszyny. więcej...

Obróbka skrawaniem - co musisz o niej wiedzieć?

2019-05-20

Obróbka skrawaniem - co musisz o niej wiedzieć?

Obróbka skrawaniem to zdecydowanie najchętniej stosowany typ obróbki służący przede wszystkim do zmiany właściwości fizycznych różnych materiałów. więcej...