budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Izolacja akustyczna – sprawdź, jak to się dobrze robi!

2016-04-21

Głośne mieszkanie czy pokój w akademiku skutecznie potrafią uprzykrzyć życie. Zalety lokalizacji w centrum miasta czy bliskość węzłów komunikacyjnych często przegrywają z … hałasem. Rozwiązaniem tych problemów nie musi być przeprowadzka. Zaradzić może odpowiednia izolacja akustyczna. Jeśli marzysz o cichym mieszkaniu czy domu, koniecznie przeczytaj ten artykuł.


Często skarżymy się na odgłosy sąsiedzkich rozmów, głośną muzykę, hałas z ulicy. Wszelkie niechciane dźwięki, bez względu na to czy pochodzą z zewnątrz, jak w przypadku domu jednorodzinnego czy z wnętrza, jak np. w przypadku budynku jednorodzinnego, dokuczają nam całą dobę, zakłócając funkcjonowanie w ciągu dnia lub spokojny sen w nocy. Aby jednak zbytnio, nie uprzykrzyć życia naszym współmieszkańcom, lokatorom lub sąsiadom, ciągłym narzekaniem na głośne zachowanie i upominaniem o ciszę, warto pomyśleć o stworzeniu odpowiednich warunków akustycznych w naszym otoczeniu. Odpowiedzią na to jest skuteczna izolacja akustyczna z włókna drzewnego, która, oprócz błogiej ciszy zapewni doskonały mikroklimat w pomieszczeniach.

Jak to działa?

Okazuje się, że włókno drzewne, jako jedyny surowiec naturalny, po odpowiednim przygotowaniu, wykazuje najlepsze parametry izolacji akustycznej. Dotyczy to zarówno tłumienia dźwięków rozprzestrzeniających się jak i uderzeniowych wywołanych bezpośrednią działalnością mieszkańców. W pierwszym przypadku, najlepszym zabezpieczeniem jest włókno drzewne w postaci gęstych płyt drewnopochodnych, montowanych bezpośrednio na krokwiach dachowych oraz na ścianach zewnętrznych, murowanych lub drewnianych. Przy niewielkich nawet, kilkucentymetrowych grubościach, można w ten sposób polepszyć akustykę przegrody o 30dB. W drugim przypadku, kiedy taką płytę o grubości kilku milimetrów położymy na podłodze, bezpośrednio pod panelami lub drewnianą klepką, dźwięki uderzeniowe zostaną wygłuszone o około 20dB. Dodatkowo, płyty drewnopochodne, jako jedyne na rynku nie ulegają procesowi utleniania, tzn. Zachowują swoje parametry przez długie lata. W zakresie wyboru materiałów izolacyjnych należy również wspomnieć o sprzyjającym mikroklimacie jaki tworzą właśnie włókna drewniane w budynku.

Innym rodzajem izolacji akustycznej, jest miękka wełna drzewna, która przy gęstości w przedziale od 45 – 80 kg/m3 doskonale radzi sobie z pochłanianiem fali dźwiękowych. Gęstość jest tu parametrem najważniejszym, ponieważ od niej zależy, czy chcemy aby dźwięk został całkowicie pochłonięty przez materiał, czy po części odbity w stronę jego źródła. – Coraz częściej w ten sposób izolujemy pomieszczenia narażone na bardzo wysokie obciążenia dźwiękiem, jak np. studia nagrań muzycznych, czy sale widowiskowe.- mówi Krzysztof Ulanicki z firmy Specterm.

Dobre okna równie ważne!

O izolacjach akustycznych warto też pomyśleć, gdy potrzebna jest ochrona przed hałasem z zewnątrz np.: przed odgłosami przejeżdżających samochodów. Kto mieszka w pobliżu pętli autobusowej, albo sąsiaduje z ulicą o dużym natężeniu ruchu, wie o czym mowa. Hałas jest nie do wytrzymania. Można się przed tym ochronić stosując okna o specjalnej konstrukcji – dodaje K. Ulanicki (specterm.pl). Okna dostarczają nie tylko światła i zapewniają odpowiednią wentylację. Powinny też tłumić dźwięki dobiegające z zewnątrz. Zależy to od konstrukcji okien i materiału użytego do ich produkcji. Parametry akustyczne okna (czyli stopień tłumienia hałasu z zewnątrz) są wyrażane w jednostce Rw. Im ten wskaźnik jest wyższy tym lepiej. Przy wyborze okien powinno się brać pod uwagę: odległość domu czy mieszkania od miejsca hałasu, np.: ulicy, a także stopień natężenia ruchu.

Wybór odpowiedniej konstrukcji okna to tylko połowa sukcesu. Równie istotne jest prawidłowe osadzenie i uszczelnienie okna, a także wybór właściwych szyb. Podstawą w wyposażeniu okien, które mają nam zapewnić ochronę przed hałasem są ramy wielkokomorowe - 6 komorowe lub więcej wyposażone w 3 szybowe pakiety szklenia. W miejscach o wyjątkowo dużym natężeniu hałasu stosuje się dodatkowo szyby akustyczne, które umożliwiają wygłuszenie na poziomie 44 dB.

- Zalecam stosować montaż wielowarstwowy z zastosowaniem taśm oraz uszczelek rozprężnych. Fachowe zastosowanie tych systemów wymaga od ekipy montażowej nie tylko wiedzy teoretycznej ale również praktyki, ponieważ zupełnie inaczej wykonujemy montaż stolarki otworowej w nowobudowanym budynku w odróżnieniu do zabytkowej kamienicy. – mówi Krzysztof Ulanicki z firmy Specterm.

Z hałasem można i trzeba walczyć. Choć wydaje się, że niechciane decybele są wszędzie, to izolacja akustyczna potrafi skutecznie się z nimi rozprawić. Drgania wywołane przez hałas źle wpływają na nasze zdrowie oraz stropy i ściany. Właściwa izolacja akustyczna znacznie poprawia komfort życia. Redukuje stres i sprawia, że mieszkanie, do którego nie chciało się już wracać, z powrotem staje się przytulnym gniazdkiem.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

izolacja akustyczna Specterm Specterm izolacja akustyczna WP

Zobacz także...

Altany drewniane: pomagamy wybrać najlepszy model

2016-08-25

Altany drewniane: pomagamy wybrać najlepszy model

Altanka z drewna to nie tylko świetne miejsce relaksu, ale też często dopełnienie aranżacji ogrodu. Możemy ją zbudować samodzielnie z drewna kupionego w tartaku lub zamówić u miejscowego stolarza więcej...

Współczesne systemy alarmowe, które ochronią Twój biznes

2016-08-16

Współczesne systemy alarmowe, które ochronią Twój biznes

Prowadzenie biznesu wiąże się z nie lada ryzykiem. Mowa tu o ogromnym ryzyku inwestycyjnym, gdyż prowadzenie działalności to ciągłe inwestowanie i pozyskiwanie kontrahentów. Firma, aby działać potrzebuje również odpowiedniego zaplecza – towarów, sprzętu i biura. Właściwe zabezpieczenie tych elementów jest obowiązkiem każdego przedsiębiorcy. więcej...

Jak walczyć z zaśmiecaniem ulic?

2016-08-01

Jak walczyć z zaśmiecaniem ulic?

Śmieci zalegające na ulicach to problem niemal każdego europejskiego miasta. Papierki po słodyczach, gumy do żucia, patyczki po lodach czy kolorowe ulotki leżące na chodniku znacznie obniżają walory estetyczne otoczenia. Często są to śmieci organiczne, a więc takie, którymi chętnie interesują się insekty i gryzonie. Resztki jedzenia i opakowania po fast foodach nie tylko źle wyglądają, ale też wydzielają przykre zapachy. Nadepnąwszy na nie, trudno się nie pobrudzić. Zniechęcają nas i drażnią. Co więcej: zamiatanie śmieci z ulic kosztuje nas, jako podatników, niemałe pieniądze. Konieczne jest bowiem zatrudnienie ludzi, którzy ręcznie zbiorą śmieci i wyczyszczą nawierzchnię. więcej...

Metalowe ogrodzenia i ich rodzaje

2016-07-22

Metalowe ogrodzenia i ich rodzaje

Duża posesja wymaga ładnego ogrodzenia. Bardzo dużą popularnością cieszą się przęsła, furtki oraz bramy wykonane z metalu, które przy odpowiednim użytkowaniu zapewnią gwarancję bezpieczeństwa na długie lata. Przyjrzyjmy się rodzajom ogrodzeń, jakie można zainstalować w swojej posiadłości. więcej...

Strop kanałowy – wady i zalety

2016-07-20

Strop kanałowy – wady i zalety

Strop to niewątpliwie jedna z najważniejszych rzeczy, jaką powinniśmy wciąż pod uwagę w przypadku budowania domu. więcej...