Hale z płyty warstwowej – ogólne informacje konstrukcyjne

Co to jest płyta warstwowa zwana też obornicką? Jak wygląda jej konstrukcja? Czym charakteryzuje się konstrukcja hali stalowej wykonanej z płyt warstwowych? Ile szacunkowo kosztuje wybudowanie tego typu obiektu? Wreszcie – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?

Płyty warstwowe, inaczej zwane obornickimi mają szerokie zastosowanie m.in. w konstrukcjach dachów, ścian i ścianek działowych oraz sufitów. Wykorzystuje się je do budowy hal przemysłowych, magazynowych, sportowo-widowiskowych oraz elektrowni, a także obiektów przeznaczonych do przetwórstwa żywności. Obecnie budowa hal z zastosowaniem technologii płyt warstwowych ma coraz więcej zwolenników nie tylko w przemyśle, ale również w branży usługowo-handlowej.


Co to jest płyta warstwowa?

Płyty warstwowe są to prefabrykowane elementy konstrukcyjne składające się z dwóch okładzin z blachy stalowej i rdzenia konstrukcyjno-izolacyjnego. Rdzeń może być wykonany z pianki poliuretanowej, styropianu albo wełny mineralnej. Dzięki zastosowaniu rdzenia, konstrukcja posiada izolację termiczną i akustyczną, a także przeciwpożarową, jeśli rdzeń został wykonany z wełny mineralnej. Poza tym płyty warstwowe są antykorozyjne oraz mają dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne.

Najczęściej stosowanymi rodzajami płyt warstwowych są ścienne i dachowe, używane do budowy hal przemysłowych, obiektów handlowych, biurowych, sportowych, widowiskowych czy rolniczych.

Płyty dachowe warstwowe stosuje się głównie przy budowie hal, innych obiektów przemysłowych oraz użyteczności publicznej (hale sportowe, centra handlowe). Wyróżnia się następujące rodzaje płyt ściennych: standardowe, tzw. plus (czyli z ukrytym mocowaniem) oraz chłodnicze (stosowane w chłodniach i mroźniach).

Konstrukcja płyty warstwowej

Płyta warstwowa, jak sama nazwa wskazuje, ma konstrukcję warstwową. Składa się z dwóch okładzin (zewnętrznej i wewnętrznej) zrobionych z blachy stalowej i rdzenia o właściwościach izolacyjnych (izolacja termiczna, akustyczna, mechaniczna). Blacha stalowa ma grubość ok. 0,4-0,6 mm i jest obustronnie ocynkowana oraz polakierowana. Rdzeń izolacyjny wykonany jest z wełny mineralnej, sztywnej pianki bądź też ze styropianu. Rodzaj użytego rdzenia ma wpływ na izolację cieplną, akustyczną i ogniową oraz odporność na warunki atmosferyczne i uszkodzenia mechaniczne. Płyty mogą być gładkie albo profilowane obustronnie, co umożliwia uzyskanie dostosowanych do potrzeb inwestora rozwiązań architektonicznych.

Konstrukcja hali z płyty warstwowej

Hale stalowe wykonane w technologii płyt warstwowych nie mają jednorodnej konstrukcji ścian i dachu. Jest ona uzależniona od przeznaczenia danego obiektu. Zasadnicza konstrukcja jest jednak podobna.

Obudowa z płyt obornickich ułożonych w poziomie, jest montowana bezpośrednio do ram konstrukcji nośnej hali. W przypadku montowania płyt warstwowych w pionie, konieczna jest dodatkowa konstrukcja wsporcza. Ściany hali są obudowywane od poziomu posadzki do dachu.

Realizacja projektu budowy hali z płyty warstwowej i koszty

Hale stalowe z płyty warstwowej są projektowane tak, by możliwe było dostosowanie ich do indywidualnych potrzeb konkretnego inwestora. Na etapie projektu zawsze pada pytanie o koszty. Standardowo przyjmuje się, że metr kwadratowy hali z płyty obornickiej o grubości 100 mm (cena nie obejmuje prac tzw. ziemnych) kosztuje ok. 450 zł. Są to jedynie szacunki, gdyż tak naprawdę niezmiernie trudno podać całkowity koszt wybudowania hali w tej technologii bez poznania konkretnych wymagań klienta.

Zgłoszenie się do wykonawcy odpowiednio wcześnie, jeszcze na etapie wstępnego pomysłu, gwarantuje wybór optymalnego, dostosowanego do konkretnych potrzeb rozwiązania. Generalne wykonawstwo inwestycji daje pewność, że klient będzie zadowolony z efektu końcowego.

Przy budowie hali nieocieplonej same prace ziemne generują ok. 40% kosztów, sama konstrukcja ok. 30%, a ściany i dach odpowiednio po ok. 15%. W przypadku hali ocieplonej koszt konstrukcji to ok. 25%, a ściany i dach ok. 40%. Wpływ na koszt ma także rodzaj zastosowanego rdzenia izolacyjnego. Najdroższy jest ten wykonany z wełny mineralnej, a najtańszy ze styropianu.

Jedną z firm, która oferuje kompleksowe usługi w zakresie budowy hal stalowych z płyt warstwowych jest Ocmer Sp. z o.o. Działa na polskim rynku już od 1994 roku, a zatem posiada duże doświadczenie w zakresie prowadzenia tego typu inwestycji. W swoim portfolio realizacji ma wiele obiektów o różnym przeznaczeniu. Stosowanie materiałów najwyższej jakości i generalne wykonawstwo gwarantują realizację każdego projektu na najwyższym poziomie.

Z wizualizacją konstrukcji ściany hali stalowej wykonanej z płyt warstwowych można zapoznać się pod linkiem: http://www.ocmer.com.pl/konstrukcja-sciany-plyty-warstwowe.

Czy warto wybudować halę z płyty warstwowej?

 

Budowa obiektu o konstrukcji płyt warstwowych jest dobrym rozwiązaniem ze względu na liczne zalety tej technologii. Najważniejszą z nich jest zapewnie szybkość budowy w porównaniu do budowy hal murowanych. Halę taką, oczywiście w standardowej wersji, można wybudować już w ok. 30 dni. Inną istotną zaletą tego typu budownictwa jest łatwość ewentualnej rozbudowy. Można szybko i łatwo dobudować elementy takie jak: biuro, dodatkowe pomieszczenie, brama itp. Ogromną zaletą jest także łatwość utrzymania obiektu w czystości – można go myć przy użyciu zwykłej myjki ciśnieniowej.

Artykuł sponsorowany

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *