budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Garaż czy wiata samochodowa? Co wybrać?

2015-12-29

Nikt nie ma wątpliwości, że zarówno garaż, jak i wiata samochodowa są lepszymi rozwiązaniami niż trzymanie samochodu pod chmurką. Decyzję, co zbudować, należy podjąć po przeanalizowaniu wad i zalet obu możliwości, własnym preferencji oraz przepisów budowlanych.

Nowe prawo budowlane, które weszło w życie 28 czerwca 2015 r. wprowadza zmiany dotyczące zabudowy działek prywatnych, w tym budowy garażu czy wiaty. Przepisy zostały dostosowane do panujących obecnie w kraju realiów oraz by uniknąć nieodpowiedniego zgłaszania tego typu robót budowlanych, co miało dotychczas miejsce.

Garaż wolnostojący i jego budowa

W wolno stojącym garażu jest ciepło, co pozwala na majsterkowanie oraz przechowywanie elektronarzędzi, urządzeń domowych i ogrodowych oraz olejów. Temperatura w samochodzie zimą nie spada drastycznie, a latem nie rośnie. Nie ma też problemu z rozładowującym się pod wpływem mrozów akumulatorem.

W przypadku garażu, formalności uzależnione są od kilku parametrów.

Garaż może zostać dobudowany do stojącego już budynku mieszkalnego, co oznacza, że będzie z nim trwale połączony. Jeśli takie dobudowanie będzie mieć istotny wpływ na architekturę całego domu, a także na jego elementy konstrukcyjne, konieczne będzie wykonanie pełnej dokumentacji, takiej, jak przy pozwoleniu na budowę. Jeśli natomiast dobudowanie garażu nie będzie naruszało architektury budynku i jego elementów konstrukcyjnych, można wystąpić o zgłoszenie w formie tradycyjnej, a więc bez wykonywania pełnego projektu budowlanego, wystarczą jedynie szkice i rysunki (wiele gotowych projektów garaży znajdziemy na: http://www.archeton.pl/projekty-garazy-i-innych-budynkow).


Budowa garażu wolno stojącego wymaga zgodnie z art. 29 ust. 2 znowelizowanych przepisów wymaga jedynie zgłoszenia, ale tylko w przypadku, kiedy jest on budynkiem parterowym, a powierzchnia zabudowy (liczona po zewnętrznym obrysie ścian) nie przekracza 35 m². Ponadto, takich garaży „na zgłoszenie” nie może być na działce więcej niż dwa na każde 500 m² jej powierzchni. Gdy któryś z tych warunków nie zostanie spełniony, konieczna będzie pełna formalność pozwolenia na budowę, wykonana przez architekta projektu budowlanego. Warto przy tym wiedzieć, że prawo budowlane nie mówi o tym, czy budynek ten może posiadać fundamenty czy też nie. Nie określają także technologii ich wykonania.

Wiata garażowa i jej budowa

Budowa wiaty jest tańsza niż garażu. Chroni ona samochód przed deszczem i śniegiem oraz konicznością skrobania szyb. Umożliwia nawet umycie samochodu bez obaw o zachlapanie ścian. Temperatura wewnątrz będzie zarówno latem, jak i zimą podobna do tej na zewnątrz. Przy mrozie mogą pojawić się podobne problemy z akumulatorem jak w przypadku aut stojących pod chmurką. W przeciwieństwie do garażu wiata nie nadaje się do przechowywania rzeczy takich jak elektronarzędzia, oleje.

By postawić wiatę garażową, nie jest potrzebne zgłoszenie zamiaru budowy. Według art. 29 ust. 3c, budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m² na działce, na której znajduje się już budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, nie wymaga pozwolenia na budowę. Warunkiem jest natomiast łączna liczba tych wiat, która nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m² powierzchni działki. Warto jednak zauważyć, że art. 30, definiujący obiekty i roboty, które wymagają zgłoszenia, ale pozwolenia już nie, nie wspomina budowy wiat garażowych. Oznacza to, że przy spełnieniu wszystkich warunków, podanych w art. 29 ust. 3c, budowa wiaty nie wymaga żadnych formalności, czyli ani pozwolenia, ani zgłoszenia. Jeśli jednak warunki te nie zostaną spełnione, konieczna będzie procedura pozwolenia na budowę.

Ważny jest tu zapis mówiący, że wiata musi zostać wybudowana na działce, na której znajduje się już budynek mieszkalny lub takiej, która w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona jest pod budownictwo mieszkalne. Jeśli wiata ma zostać zbudowana na niezagospodarowanej działce, dla której nie ma obowiązującego miejscowego planu zagospodarowania, trzeba będzie uzyskać dokument, który potwierdza przeznaczenie działki na cele mieszkalne. Takim dokumentem jest na przykład decyzja o warunkach zabudowy, uzyskana w gminie lub urzędzie miasta. Pozwoli ona zbudować wiatę do 50 m² bez konieczności jej zgłaszania.

Lokalizacja garażu i wiaty na działce

Przepisy wynikające z rozporządzenia w sprawie warunków technicznych dotyczących budynków oraz ich usytuowania określają, gdzie możemy ulokować garaż oraz wiatę, nawet jeśli ich budowa nie wymaga pozwolenia czy zgłoszenia. Chodzi tutaj głównie o zachowanie odległości pomiędzy nimi a granicą działki sąsiedniej. Dystans ten wynosi zwykle 3 – 4 m, jednak w poszczególnych i uzasadnionych przypadkach możliwe jest zmniejszenie go do 1,5m lub nawet zlokalizowanie obiektu w granicy działki. Ma to miejsce przy procedurze pozwolenia na budowę.

Dokumenty potrzebne do zgłoszenia budowy garażu

Zgodnie z tym art. 30 ust. 2 znowelizowanego prawa budowlanego zgłoszenie musi zawierać: określenie rodzaju, zakresu oraz sposobu wykonywania robót budowlanych wraz z termin ich rozpoczęcia, mającego miejsce co najmniej 30 dni od daty złożenia wniosku w urzędzie. Do zgłoszenia trzeba dołączyć także właściwe rysunki i szkice oraz mapę, na której zaznaczona i wrysowana będzie lokalizacja garażu oraz jego wymiary i odległości od granic działki. Urząd może wymagać także załączenia rysunków elewacji garażu czy szkiców fundamentów, jeśli planujemy garaż z fundamentami. Bardzo ważnym załącznikiem jest także oświadczenie o tym, że mamy prawo dysponować nieruchomością na cele budowlane.

Jeśli w ciągu wspomnianych 30 dni urząd nie wezwie nas do uzupełnienia wniosku lub nie poinformuje o decyzji sprzeciwu, po ich upływie możemy rozpocząć prace budowlane. Na budowę garażu przepisy dają nam obecnie trzy lata, a nie dwa, jak było poprzednio.

 

Artykuł Sponsorowany

 

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

Wiata garażowa projekty garaży garaż budowa garażu Archeton archeton

Zobacz także...

Jak zapewnić maksymalny komfort w hali stalowej? Czego nie może zabraknąć?

2020-02-10

Jak zapewnić maksymalny komfort w hali stalowej? Czego nie może zabraknąć?

Hale stalowe to nowoczesne konstrukcje, które cechują się doskonałymi parametrami użytkowymi. Wyróżniają się wysoką wytrzymałością oraz odpornością na negatywne oddziaływanie czynników zewnętrznych. Dodatkowym atutem jest ich wysoka uniwersalność. Takie obiekty mogą zostać w stu procentach przystosowane do indywidualnych potrzeb. więcej...

Dlaczego warto budować dom z drewna? Moda na domy ze szkieletem drewnianym

2017-03-09

Dlaczego warto budować dom z drewna? Moda na domy ze szkieletem drewnianym

Z pewnością wiele osób zetknęło się z określeniem „kanadyjczyk” w przypadku domów drewnianych, ale czy każdy ma świadomość, co to dokładnie oznacza? Jakie są zalety takich projektów? Warto się tego dowiedzieć szczególnie, że od kilku lat moda na budowanie domów z drewna staje się coraz większa. I wcale nie chodzi o tradycyjne budownictwo wzorowane na zakopiańskim stylu. Najnowsze projekty charakteryzują się nowoczesnym designem i funkcjonalnymi rozwiązaniami. Można je obejrzeć m.in. na stronie firmy projektowej Archeton. więcej...

Dlaczego warto wybrać garaż blaszany?

2015-06-08

Dlaczego warto wybrać garaż blaszany?

Garaże blaszane wracają do łask. Po latach dominacji murowanych konstrukcji, znów doceniamy zalety popularnych „blaszaków”. Dlaczego warto je wybrać? więcej...

Brama w nowym wymiarze – BaseMatic firmy Normstahl Entrematic

2013-02-27

Brama w nowym wymiarze – BaseMatic firmy Normstahl Entrematic

Brama garażowa powinna sprostać wielu wymaganiom technicznym. Warto ją jednak również dopasować do koloru elewacji i aranżacji otoczenia domu. Wybór łączącego te cechy modelu ułatwią rozwiązania firmy Normstahl Entrematic, której specjaliści opracowują innowacyjne i ekonomiczne bramy garażowe. Funkcjonalność, atrakcyjna estetyka oraz łatwa obsługa to tylko niektóre zalety nowej bramy automatycznej BaseMatic – która doda uroku nowym i starszym budynkom. więcej...

Wejście do garażu bez ograniczeń– brama Secura z drzwiami przejściowymi firmy Normstahl Entrematic

2013-02-08

Wejście do garażu bez ograniczeń– brama Secura z drzwiami przejściowymi firmy Normstahl Entrematic

Wybierając bramę garażową kierujemy się przede wszystkim jej funkcjonalnością, komfortowym działaniem oraz estetyką. Decydując się na wybrany model warto zastanowić się czy w garażu będzie stał jedynie samochód czy też będziemy w nim przechowywać narzędzia ogrodowe lub rowery. W takim przypadku warto zdecydować się na bramę Secura z drzwiami przejściowymi firmy Normstahl Entrematic, która będzie ułatwiała korzystanie z garażu zarówno kierowcy, rowerzyście, jak i miłośnikom prac ogrodniczych. więcej...