budowlane24h.plbudowlane24h.pl

Dodaj wpis do katalogu

Idź do katalogu

Regulamin


?>

Czytanie projektu domu – na co patrzeć?

2022-02-06

 

 

Projekt domu jest podstawowym dokumentem potrzebnym do jego wzniesienia. To w nim znajdują się najważniejsze informacje na temat budynku. Jak czytać projekt budowlany domu jednorodzinnego?

Jak czytać projekt domu?

Czy czytanie dokumentacji technicznej zarezerwowane jest tylko dla architektów? Obecnie informacje w projekcie budynku może odczytać każdy, kto ma podstawową wiedzę w tym zakresie.

Aby czytać dokumentację jak projekty domów, należy przede wszystkim poznać kilka ważnych terminów oraz zapoznać się z rzutami i przekrojem budynku wraz z legendą.

 

 

 

Najważniejsze terminy w projekcie domu

Aby odszyfrować informacje znajdujące się w projekcie, należy poznać kilka kluczowych definicji. Jak czytać projekt budowlany? Poniżej znajdziesz najważniejsze terminy występujące w gotowych i indywidualnych projektach domów.

- Powierzchnia zabudowy – jest to powierzchnia terenu, jakiej potrzebuje budynek w stanie wykończonym.
- Powierzchnia netto – mierzona na poziomie podłogi po wykończeniu ścian.
- Powierzchnia użytkowa – powierzchnia odpowiadająca celom oraz przeznaczeniu budynku, odnosi się do powierzchni każdej kondygnacji netto.
- Powierzchnia całkowita – suma wszystkich kondygnacji budynku, a także poddasza, tarasu, pomieszczeń technicznych. Mierzona jest po obrysie zewnętrznym budynku.

Rzuty i przekroje projektu domu

Ponadto projekty domów uwzględniają ich rzuty i przekroje budynków. Z nich można dowiedzieć się więcej o wielkości i kształtach pomieszczeń, rozmieszczeniu otworów okiennych i drzwiowych, położeniu schodów, a nawet zastosowanych do budowy materiałach.

Przy rzutach i przekrojach powinny znaleźć się legendy, które odnoszą się do zastosowanych symboli i materiałów.

Niektóre projekty domów, zwłaszcza projekty gotowe, mogą także zawierać przykładowe aranżacje pomieszczeń, między innymi rozmieszczenie mebli wypoczynkowych, kuchennych, szafek, stołów, krzeseł, wyposażenia łazienki.

Dodaj do:   Dodaj do gwar   Dodaj do linkr   Dodaj do del.icio.us   Dodaj do wykop

projekt dom budowa

Zobacz także...

Domieszki do betonu i ich zastosowanie

2022-01-28

Domieszki do betonu i ich zastosowanie

Poszczególne cechy betonu można zmieniać w zależności od potrzeb, wzbogacając go odpowiednimi substancjami chemicznymi. Mowa do domieszkach do betonu, których nie należy mylić z dodatkami. więcej...

Jakie możliwości daje nowoczesne ogrzewanie podłogowe?

2021-12-28

Jakie możliwości daje nowoczesne ogrzewanie podłogowe?

O ogrzewaniu podłogowym, można powiedzieć naprawdę wiele, ponieważ jest to źródło ciepła, które nigdy nie zawodzi. Charakteryzuje się nie tylko wysoką skutecznością grzewczą, ale przede wszystkim niskimi kosztami użytkowania. więcej...

Pompa ciepła, czy ogrzewanie tradycyjne? Co lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

2021-12-16

Pompa ciepła, czy ogrzewanie tradycyjne? Co lepiej sprawdzi się w domu jednorodzinnym?

Wybór wartościowego źródła grzewczego dla domu jednorodzinnego to bardzo ważne zadanie, które będzie miało bezpośredni wpływ na jego efektywność cieplną. więcej...

Czym się kierować przy wyborze fachowców do remontu?

2021-11-30

Czym się kierować przy wyborze fachowców do remontu?

Na rynku remontowo-budowlanym ciągle brakuje fachowców. Czasami znalezienie hydraulika lub elektryka do drobnej naprawy graniczy z cudem. Taki stan rzeczy stworzył niszę, w którą wchodzi wiele osób nieposiadających odpowiednich kwalifikacji, ludzi podejmujących się remontów nierzadko niemalże bez doświadczenia. Istnieje jednak kilka wskazówek, które pomogą ze spokojem powierzyć prace remontowe wynajętym ludziom. więcej...

Ile trwa budowa hali stalowej?

2021-09-08

Ile trwa budowa hali stalowej?

Firmy, które szukają dogodnego miejsca na magazyn, warsztat czy fabrykę, coraz częściej stawiają na hale stalowe. więcej...