Czym kierować się przy budowie hali magazynowej

Podstawą każdego zakładu przemysłowego jest hala. Miejsce, w którym koncentruje się wszystko co związane z firmą, musi być wykonane z odpowiednim pietyzmem. Warto zatem, nim postawimy swoją własną halę, wiedzieć czym cechują się te najwyższej jakości.

Na rynku masowo pojawiają się firmy, które oferują stworzenie od podstaw hal różnego rodzaju w dość krótkim czasie. Nad każdą ofertą warto się jednak dokładnie zastanowić. Jeśli chcemy, aby nasza hala magazynowa była wykonana z wysokiej jakości elementów, a jednocześnie chcemy zadbać o estetykę jej wykonania, nie możemy zastosować spawanych połączeń montażowych. Dobrej jakości konstrukcje powinny być skręcane na miejscu, najlepiej za pomocą atestowanych połączeń śrubowych. W przypadku takiego łącznia powstaje solidny szkielet budynku. Monterzy z profixhale.pl przypominają, że po postawieniu szkieletu jego poprawność powinny potwierdzić stosowne dokumenty. Stanowią one bowiem dowód potwierdzający jakość wykonanych prac.


Konstrukcje główne hali magazynowej powinny być wykonywane w układzie słupowo-kratowym, ewentualnie słupowo-ryglowym. Oczywiście cały czas dużym uznaniem cieszą się konstrukcje oparte na tradycyjnej blachownicy czy też na blachownicy z falistym środkiem. Dobór rozwiązania konstrukcyjnego wynika z porównania wagi konstrukcji w każdym z wymienionych wyżej rozwiązań. Dzięki takiej analizie firmy montażowe są w stanie zaproponować rozwiązania, które będą ekonomicznie najbardziej korzystne, a to w efekcie wpływa na całą cenę gotowej hali magazynowej.

Konstrukcję drugorzędną w dobrej jakości halach stanowić powinny płatwie dachowe i rygle ścienne lub słupki pośrednie. Istotne jest aby wykonane one byłby z odpowiednich kształtowników (najlepiej sprawdzają się te gięte na zimno). Jeśli jednak z jakichś powodów ich stworzenie nie jest możliwe w taki sposób, dobrą alternatywą są płatwie dachowe i rygle ścienne wykonane z profili gorącowalcowanych. Dobór zależy przede wszystkim od stopnia skomplikowania danej hali.
Większość elementów wykonanych jest na bazie prefabrykowanej konstrukcji stalowej. Powoduje to zmniejszenie kosztów, krótszy czas budowy, zmniejsza wagę konstrukcji oraz daje duże rozpiętości przy niewielkiej liczbie podpór.

Z racji tego, że największą część konstrukcji przy budowie hal magazynowych stanowią elementy stalowe, konieczne jest ich zabezpieczenie przeciwkorozyjne. Specjaliści z profixhale.pl zwracają uwagę, że do walki z rdzą najlepszym rozwiązaniem są odpowiednie farby antykorozyjne. Najczęściej są to farby epoksydowo-poliuretanowe, wcześniej jednak konstrukcja musi zostać odpowiednio oczyszczona. Alternatywą dla farb jest cynkowanie ogniowe metodą zanurzeniową. Chociaż jest to metoda droższa, to jednak ocynk daje zdecydowanie dłuższą skuteczną ochronę antykorozyjną bez konieczności wykonywania poprawek i odświeżania powłoki ochronnej.

Nie wolno także zapomnieć o wytrzymałości i ciężkości. Hala musi koniecznie przejść takie testy. W ich trakcie należy uwzględnić wszystkie czynniki atmosferycznych jakie mogą wpływać na wytrzymałość konstrukcji – mowa tu przede wszystkim o deszczu, śniegu oraz wietrze. Konstrukcja wysokiej jakości musi spełniać odpowiednie normy, aby było pewne, że po jej postawieniu nie dojdzie do katastrofy.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *