Gdy przed projektantami i wykonawcami staje wyzwanie stworzenia budynku, w którym główną rolę ma pełnić dźwięk, muszą się oni skupić na stworzeniu warunków, w których panuje idealna cisza. Najlepszym sposobem na jej osiągnięcie jest zastosowanie w systemu box in box, czyli stworzenia kompletnie od siebie odizolowanych budynków w jednym obiekcie. Przykładem inwestycji, w której na dużą skalę zastosowano takie rozwiązanie jest Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu.

Pudełko w pudełku

Już sama nazwa „box in box” wskazuje na to, co kryje się za tą koncepcją. Wybudowanie pomieszczenia w innym pomieszczeniu ma zapewnić całkowitą izolację akustyczną oraz ochronę przed wibracjami. przypadku wrocławskiego Narodowego Forum Muzyki (NFM) system ten zastosowano aż cztery razy. W budynku znajdują się bowiem główna sala koncertowa mogąca pomieść ponad 1800 widzów oraz nie jedna, nie dwie, ale aż trzy kameralne sale koncertowe mogące pomieść od 100 do 400 gości. To ewenement, gdyż w tego typu obiektach zazwyczaj znajdują się sala główna i jedna, maksymalnie dwie mniejsze sale koncertowe. – Pod względem technicznym budynek NFM można opisać jako monolityczną konstrukcję żelbetową z zastosowanym systemem box in box. By w NFM panowała idealna cisza pozwalająca wybrzmieć muzyce w trakcie koncertów, zastosowano wspomniany system. Oznacza to, że na etapie wylewania konstrukcji żelbetonowej powstała nie tylko ogólna bryła budynku, ale też bryły wewnętrzne odrębne dla każdej z sal koncertowych. Dzięki temu każdej z nich zapewniliśmy autonomię i ciszę. Dźwięki nie przemieszczają się między pomieszczeniami, nie dochodzą do nich również odgłosy z otoczenia zewnętrznego. Dzięki temu w NFM mogą odbywać się cztery koncerty jednocześnie. Bez żadnych zakłóceń. Oczywiście to tylko podstawa wyciszenia budynku – tłumaczy Tomasz Mędrykiewicz, dyrektor techniczny PB Inter-System SA, generalnego wykonawcy NFM.

Wibroizolatory w roli głównej

Jednym z założeń systemu box in box jest uniknięcie położenia pomieszczeń na tej samej powierzchni, gdyż dźwięk mógłby się przenosić poprzez podłogę. W NFM efekt kompletnego wyciszenia, odizolowania akustycznego każdej z sal, uzyskano dzięki kauczukowo-gumowym wibroizolatorom.
W przypadku głównej sali koncertowej oraz dwóch sal kameralnych (Sali Czarnej i Sali Czerwonej) położonych na najniższym poziomie budynku, na fundamentach ułożone zostały wibroizolatory, na których następnie wylano podłoża pomieszczeń. W przypadku Sali Kameralnej, ulokowanej na
2 piętrze, zastosowane zostały inne sprowadzane z USA na specjalne zamówienie wibroizolatory
z naturalnego kauczuku, kształtem przypominające grzybki. Zostały one integralną częścią stropu. Ponadto, wokół każdej z sal utworzone zostały dylatacje o różnej szerokości – w Sali Głównej mają one szerokość ponad metra. Dzięki tym rozwiązaniom budynek został kompletnie odcięty od hałasów i drgań płynących z zewnątrz, szczególnie od tych wynikających z ruchu ulicznego. Z szumami instalacji wodno-sanitarnej czy klimatyzacyjno-wentylacyjnej uporano się poprzez podwieszenie ich na wibroizolatorach. Kanały kablowe i rurowe, zostały zamontowane na przegubach sprężynowych pochłaniających dźwięki.

Wyjątkowość w funkcjonalności

Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu to obiekt wyjątkowy pod wieloma względami. Wyróżnia się architektonicznie, pod kątem zastosowanych materiałów, doskonałej akustyki i wielofunkcyjności. Te dwie ostatnie cechy udało się osiągnąć między innymi dzięki zastosowaniu systemu box in box. W jego stosowaniu najważniejsze są odpowiedni dobór technologii materiałów i precyzja wykonania. Akustyka jest niezwykle wymagającą, ale też złożoną materią. Osiągnięcie ciszy idealnej wymaga połączenia wielu rozwiązań i technologii, które będą ze sobą idealnie współgrać. Wrocławski budynek jest przykładem tego, że jest to możliwe i to w unikatowej skali.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *